Konstrukcja 42 km drogi ekspresowej S19 i plany dalszej rozbudowy

W minionym roku, zanotowano znaczny postęp w budowie drogi ekspresowej S19, która jest częścią projektu Via Carpatia. Kolejne 42 kilometry tej kluczowej trasy zostały ukończone, a przygotowania do realizacji następnych etapów są w pełnym toku. Również osiem nowych inwestycji z programu rządowego „Budowa 100 obwodnic” jest w fazie przygotowań, z nadzieją na ich realizację w najbliższych latach przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Choć planowane jest wybudowanie około 169 km trasy S19 na terenie województwa podkarpackiego, kierowcy mogą już korzystać z 81,8 km tego odcinka. Ta część trasy rozciąga się od węzła Lasy Janowskie do Rzeszów Południe, łącząc stolice województwa lubelskiego i podkarpackiego.

W efekcie mieszkańcy Podkarpacia mają teraz lepszy dostęp do Warszawy, dzięki połączeniu tras S19 i S17. Podobnie, kierowcy z województwa lubelskiego mają teraz łatwiejszy dostęp do autostrady A4.

Obecnie kolejne 72,9 km trasy Via Carpatia jest w trakcie realizacji. Cztery segmenty są w fazie budowy, a kolejne trzy oczekują na decyzję ZRID. Segment od węzła Rzeszów Południe do Babica, o długości 10,3 km i wartości kontraktu 2,2 mld zł, jest obecnie budowany przez Mostostal Warszawa i Acciona Construccion. Podobnie, odcinek Babica – Jawornik o długości 11,6 km i wartości umowy 1,2 mld zł, jest aktualnie realizowany przez firmę Intercor.