Prof. Krzysztof Matyjaszewski uhonorowany tytułem doktora honoris causa na Politechnice Rzeszowskiej

Wybitny naukowiec o światowej renomie, specjalista w dziedzinie chemii polimerów, prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski, został uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez Politechnikę Rzeszowską. Profesor Matyjaszewski, który od lat jest uważany za potencjalnego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, odebrał prestiżowy tytuł na tej uczelni.

„Chemia stanowi obecnie centralny punkt przemian naukowych. Bez niej niemożliwe byłoby rozwinięcie takich obszarów jak nanotechnologia, biomedycyna, biologia molekularna, czy produkcja zaawansowanych materiałów. To wynika z faktu, że coraz częściej przenosimy nasze badania do mikro i nano skali. Nanometry odpowiadają wielkości poszczególnych cząsteczek chemicznych lub nawet makrocząsteczkom. Kluczem jest wytworzenie tych składników z najwyższą precyzją i dostosowanie ich do konkretnych potrzeb” – wyjaśniał w swoim wykładzie profesor Matyjaszewski po otrzymaniu tytułu honorowego od Politechniki Rzeszowskiej.

Decyzja o przyznaniu wyjątkowego wyróżnienia dla profesora Matyjaszewskiego została podjęta przez Senat Politechniki Rzeszowskiej na koniec września 2023 roku. „Od zarania swojej historii, ludzkość nieustannie dąży do odkrywania nowych rzeczy, tworzenia i wprowadzania poprawek. Postęp jest napędzany przez wybitne jednostki – naukowców, twórców, badaczy, osoby o wyjątkowych umysłach. To dzięki takim ludziom kolejne pokolenia doświadczają rozwoju, poprawy standardów życiowych, poczucia spokoju i bezpieczeństwa” – stwierdził prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor PRZ, ogłaszając decyzję senatu uczelni.