Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Ostrzeżenie przed zamarzaniem nawierzchni w Podkarpaciu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że mokra nawierzchnia dróg oraz chodników na terenie całego Podkarpacia zamrozi po opadach mieszanych, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. To może spowodować oblodzenie danych powierzchni. Ostrzeżenie zostało wydane na okres od godzin wieczornych w niedzielę do godzin porannych w poniedziałek.

Instytut informuje o umiarkowanym do dużego zachmurzenia na jutro. Przewiduje się również lokalne, słabe przelotne opady śniegu. Maksymalne temperatury mają oscylować w granicach od -3°C do 0°C. Na szczytach gór Bieszczadów oraz Beskidu Niskiego temperatury mają wynosić od -5°C do -3°C. Według prognoz, wiatr ma być umiarkowany, porywisty i z kierunku południowo-zachodniego. W wyższych partiach gór przewiduje się silniejszy wiatr, dochodzący do prędkości od 35 km/h do 45 km/h, a w porywach nawet do 70 km/h.

Dodatkowo, należy podkreślić, że w najwyższych partiach Bieszczadów obecnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Szczególną ostrożność należy zachować na rozległych, stromych i bardzo stromych stokach o wystawie północnej i północno-wschodniej, a także w formacjach wklęsłych.