Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje: Trzeci stopień zagrożenia roztopami na południu Podkarpacia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał zaniepokojony komunikat dla mieszkańców województwa podkarpackiego, szczególnie tych przebywających w pięciu południowych powiatach. Wydano tam ostrzeżenie trzeciego stopnia dotyczące roztopów, które ma obowiązywać przez niecałe dwa dni – od niedzieli aż do godziny 20:00 w poniedziałek.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, ostrzeżenie IMGW skierowane jest do powiatów bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego oraz sanockiego. Zwrócono uwagę na część terytorium, gdzie nadal zalega pokrywa śnieżna, prognozując tam intensywne opady deszczu oraz wzrost temperatury powietrza prowadzący do stopniowej odwilży.

Według przekazanych danych meteorologicznych, minimalna temperatura w rejonach objętych ostrzeżeniem może osiągnąć wartości pomiędzy 0 st. C a 3 st. C. Z kolei maksymalne temperatury mają wahać się od 3 st.C do 5 st.C – podaje oficjalny komunikat instytutu.

Instytut przestrzega również przed znacznymi opadami deszczu. Ich suma do poniedziałku do godziny 20.00 może wynieść od 25 mm do 45 mm. Ponadto, mieszkańcy tych powiatów mogą spodziewać się silnego wiatru. Wiać ma z prędkością od 20 km/h do 35 km/h, a w porywach nawet do 65 km/h, a nocą i w poniedziałek prędkość ta może wzrosnąć do 80 km/h. Szanse na wystąpienie takiego zjawiska oceniono na 90 procent.