Rzeszów – liderem w ilości terenów zielonych w mieście

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, miasto to może pochwalić się najwyższym udziałem terenów zielonych w całkowitej powierzchni miasta. Rzeszów jest także zdecydowanym liderem pod kątem powierzchni zielonej przypadającej na jednego mieszkańca.

W 2022 roku, na mapie stolicy Podkarpacia wyraźnie zaznaczały się obszary zielone, takie jak parki, zieleńce i osiedlowe tereny zieleni. Wszystkie te miejsca razem zajmowały obszar o wielkości 1,7 tysiąca hektarów. W tym zakresie, parki służące do spacerów i wypoczynku obejmowały łącznie 83,5 hektara powierzchni, podczas gdy tereny zielone rozlokowane na osiedlach stanowiły aż 560 hektarów.

To właśnie dzięki takim statystykom, każdy mieszkaniec Rzeszowa mógł cieszyć się dostępem do aż 84,6 metra kwadratowego zieleni. Taka ilość przestrzeni zielonej daje Rzeszowowi prowadzenie w rankingu miast wojewódzkich pod tym względem. Drugie miejsce zdobywa Gorzów Wielkopolski, stolica województwa lubuskiego. Tam jednak na jednego mieszkańca przypada zaledwie 34 metry kwadratowe terenów zielonych, co jest wynikiem dwukrotnie i półkrotnie niższym niż ten osiągnięty przez Rzeszów.