Podpisanie umowy na dofinansowanie dwóch nowych żłobków w Rzeszowie z rządowego programu Maluch Plus

Dzisiejszy dzień w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim upłynął pod znakiem podpisania umowy, która zapewnia dofinansowanie dla budowy dwóch nowych żłobków w Rzeszowie. Z puli rządowego programu Maluch Plus, na ten cel przekazano samorządowi 15 milionów złotych. Dzięki tej inwestycji, w mieście powstanie ponad 370 miejsc dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Aktualnie, miasto Rzeszów posiada 12 żłobków, które są domem dla ponad 1600 dzieci. Plan jest jednak rozbudować tę infrastrukturę o kolejne dwa obiekty. Jeden z planowanych żłobków zostanie zlokalizowany przy ulicy Jachowicza, blisko nowo wybudowanej szkoły i przedszkola, a drugi – przy Budziwojskiej. To właśnie te obszary miasta są najbardziej potrzebujące takiej inwestycji, ze względu na rosnącą liczbę nowych bloków mieszkalnych oraz domów. Władze miasta widząc tę potrzebę, starały się o dofinansowanie z programu Maluch Plus.

Samorząd Rzeszowa otrzymał na budowę żłobków dofinansowanie w wysokości 15 milionów złotych, a dodatkowo z własnego budżetu dołoży około 18 milionów.

Nowa edycja programu Maluch Plus finansowana jest z funduszy europejskich, w tym m.in. KPO. W pierwszym naborze, na Podkarpaciu, o wsparcie ubiegało się 85 gmin oraz 38 podmiotów niepublicznych, które chciały stworzyć nowe żłobki i kluby dziecięce. W umowach podpisywanych na przełomie marca i kwietnia zapisane będzie dofinansowanie ich działalności. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie opłat za pobyt dzieci w placówkach niepublicznych.