Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej kształci ponad 100 nowych rekrutów

Więcej niż 100 osób podjęło szkolenie wojskowe podstawowe i wyrównawcze, prowadzone przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej. W sobotę rzeczniczka brygady poinformowała, że rekruci przeszli już etap strzelania z karabinka MSBS Grot, będącego najbardziej zaawansowaną bronią tego typu w polskim wojsku.

Zanim jednak doszło do praktyki strzelania, uczestnicy musieli opanować teorię. Rekrutom pokazano jak prawidłowo rozkładać broń, czyszczenie oraz składanie. Różnorodność warunków na polu bitwy wymaga od żołnierza umiejętności szybkiego rozłożenia broni, dokładnego wyczyszczenia i zmontowania jej z powrotem.

Obecnie prowadzone szkolenie to druga edycja kursu dla rekrutów zorganizowana w tym roku przez terytorialsów z Podkarpacia. Szkolenie wyrównawcze, przeznaczone dla ochotników z wcześniejszym doświadczeniem wojskowym, trwa 8 dni. Szkolenie podstawowe jest dłuższe dwukrotnie.

Kulminacyjnym momentem szkoleń będzie egzamin w formie „pętli taktycznej”. Rekruci będą musieli zmierzyć się z takimi zadaniami jak: rozłożenie broni na czas, strzelanie oraz ewakuacja poszkodowanego ze strefy konfliktu.

Oficjalne zakończenie szkolenia odbędzie się w sobotę 23 marca. W tym dniu w Rzeszowie zaplanowano uroczystą przysięgę nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak podała Polska Agencja Prasową, po przysiędze zostaną oni skierowani do batalionów podkarpackiej brygady WOT działających w Rzeszowie, Nisku, Dębicy oraz Sanoku.