Głęboka przemiana finansowa Rzeszowa dzięki wsparciu rządu Donalda Tuska

Nie można zaprzeczyć, że miasto Rzeszów znacznie skorzystało z polityki rządu Donalda Tuska. Niedawno przekazano ponad 2 miliony złotych na dożywianie dzieci i promocję czytelnictwa w mieście. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, z zadowoleniem zauważa powrót równości w traktowaniu samorządów.

Podczas rządów partii Prawo i Sprawiedliwość miasto doświadczało poważnych trudności finansowych. Szacuje się, że zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd PiS spowodowały utratę nawet 350 milionów złotych dla stolicy Podkarpacia.

Nie pomagało to również w realizacji ważnych programów takich jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W roku 2023, Rzeszów otrzymał dofinansowanie jedynie dla dwóch szkół i ośmiu przedszkoli. Całkowita suma przekazana przez rząd wyniosła jedynie 28 tysięcy złotych.

Jednak sytuacja ta uległa poprawie w ostatnich latach. W 2022 roku, z funduszy rządowych skorzystało już 24 przedszkola w Rzeszowie, otrzymując łącznie 72 tysiące złotych. W roku 2021 rząd przekazał fundusze dla pięciu szkół i trzech przedszkoli, na łączną sumę 58,6 tysięcy złotych.

Obecnie, pod rządami Donalda Tuska, miasto otrzymuje znacznie więcej wsparcia. Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przekazano aż 474 tysiące złotych dla 43 placówek edukacyjnych w Rzeszowie.