Reakcje po odwołaniu redaktora naczelnego rzeszowskiego dziennika "Nowiny"

Konrad Fijołek, obecny prezydent Rzeszowa oraz aspirujący do ponownego objęcia tego stanowiska, na konferencji prasowej w Rzeszowie podkreślał, że ostatni bastion PiS-owskiej propagandy został przejęty przez obywateli, co oznacza powrót do wolnych mediów. W centrum tych uwag jest decyzja o zwolnieniu z funkcji redaktora naczelnego lokalnej gazety „Nowiny” Arkadiusza Rogowskiego, który stracił swoje stanowisko tydzień temu.

Rogowski pełnił rolę redaktora naczelnego “Nowin” od wiosny 2021 roku, a jego ostatni dzień pracy przypadł na ostatni piątek.

Na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed siedzibą redakcji „Nowin”, Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, wyraziła swoje zdanie na ten temat. Podkreśliła, że rozpoczął się proces odpolitycznienia mediów. Dziennikarze powinni dostarczać rzetelne i obiektywne informacje, patrzyć władzy na ręce, ale robić to z uczciwością i rzetelnością.

Kubas-Hul przypomniała historię „Nowin”, które przez lata były największym regionalnym dziennikiem na Podkarpaciu i miały różnych właścicieli, takich jak „Solidarność”, norweska Orkla, brytyjski Mecom czy niemiecki Polskapresse. Niezależnie od właściciela gazeta zawsze była obiektywna i niezależna. Sytuacja zmieniła się w 2021 roku, kiedy to „Nowiny” zostały przejęte przez państwową spółkę Orlen. Transakcja o wartości 200 milionów złotych zapoczątkowała procesy zmian, które doprowadziły do upolitycznienia gazety kontrolowanej przez koncern podległy politykom PiS – podsumowała wojewoda.