Aktualności z kraju: Policja na straży ciszy wyborczej, pojawiły się incydenty w kilku miejscach

W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi, Policja apeluje do społeczeństwa o przestrzeganie obowiązującej ciszy wyborczej. Funkcjonariusze podkreślają, że nie będą tolerować żadnych naruszeń tego zasady. Większość soboty przed dniem wyborów upływa spokojnie, jednak na Podkarpaciu oraz na Warmii i Mazurach odnotowano pewne incydenty związane z niszczeniem materiałów wyborczych.

Podkarpacka policja informuje o wydarzeniach w Dukli, gdzie doszło do wykroczenia, ale bez naruszenia ciszy wyborczej. W nocy z piątku na sobotę trzech młodych ludzi zerwało tam kilkanaście banerów wyborczych. Komisarz Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy podkarpackich funkcjonariuszy, poinformował, że incydent miał miejsce około 2 w nocy.

Policja została poinformowana o sytuacji, w której trzy osoby niszczyły plakaty wyborcze na trasie Dukla-Miejsce Piastowe. Patrol skierowany do interwencji potwierdził prawdziwość zgłoszenia. Trzej mężczyźni zostali zatrzymani i wylegitymowani. Za swoje działania zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za wykroczenie na podstawie artykułu 67., co jednak nie jest równoznaczne ze złamaniem ciszy wyborczej – wyjaśnił rzecznik.

Podobne sytuacje miały miejsce również na Warmii i Mazurach, dokładnie w Olsztynie oraz Piszu, gdzie doszło do usunięcia plakatów wyborczych. Informację o tych incydentach przekazała młodsza aspirant Karolina Hrynkiewicz, reprezentująca zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.