Rzeszów upamiętnia zasłużonych dla lokalnej kultury: Ryszarda Szetelę i Dariusza Dubiela

Na cmentarnym murze w Rzeszowie umieszczono dwie tablice, które służą jako pamiątka po Ryszardzie Szeteli i Dariuszu Dubielu. Obaj panowie zdobyli sławę za swoje nieocenione zasługi dla kultury regionu.

W myśl głoszonych przez Ryszarda Zatorskiego, wiceprezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej w Rzeszowie, słów, tablice te symbolizują honorowe odznaczenia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To forma wyrazu uznania za to, co obaj mężczyźni osiągnęli w swoich życiach.

Ryszard Szetela był nieodłącznie związany z Teatrem Lalki i Aktora „Kacperek”, który dzisiaj jest znany jako Teatr Maska w Rzeszowie. Swoją karierę rozpoczął tam w 1959 roku, a w latach 80. pełnił funkcję dyrektora. Uroczystość odsłonięcia tablicy była okazją do przypomnienia jego nieustającej miłości do teatru, poświęcenia na rzecz pracy nawet po przejściu na emeryturę i lat spędzonych na wspieraniu młodych aktorów. Jego syn, Dariusz Szetela, wspominał go jako dobrego ojca i człowieka.

Druga z tablic dedykowana jest postaci Dariusza Dubiela – długoletniego dyrektora Estrady Rzeszowskiej. Jak mówi Elżbieta Winiarska, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Rzeszowie, Dubiel był człowiekiem o ogromnej wiedzy i potrafił skutecznie współpracować z innymi instytucjami kultury. Był też pomysłodawcą lub współorganizatorem wielu wydarzeń, takich jak Tarnobrzeska Barbórkowa Drama Teatralna czy konkurs poetycki im. Juliana Przybosia, który zainicjowano w latach 70.