Prokuratura bada przypadek zgonu młodego pacjenta po wizycie w szpitalu

W Rzeszowie, prokuratura uruchomiła śledztwo dotyczące okoliczności zgonu 28-letniego Mateusza O. Młody człowiek zdecydował się na wizytę u lekarza, skarżąc się na dolegliwości bólowe lokalizowane w obrębie klatki piersiowej. Poddał się badaniom diagnostycznym w placówce szpitalnej, po których objawy ustąpiły i stan jego zdrowia wydawał się poprawić. Pomimo to, niedługo po opuszczeniu szpitala doszło do jego tragicznego zgonu.

Proces śledczy odnośnie tej sprawy rozpoczął się w sobotę, 11 maja, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. Informację o wszczęciu śledztwa przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, prokurator Krzysztof Ciechanowski. Zgodnie z jego słowami, głównym celem prowadzonych działań jest ustalenie, czy zmarły mężczyzna został wystawiony na bezpośrednie ryzyko utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez nieprawidłowo przeprowadzony proces diagnostyczny i leczniczy, co skutkowało jego nieumyślnym zgonem.

Prokuratura skupia się na dwóch kluczowych punktach prawnych: artykule 160 paragraf 2 Kodeksu karnego, dotyczącym narażenia na ryzyko utraty zdrowia lub życia oraz artykule 155 Kodeksu karnego, który odnosi się do nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta.