Podkarpacie na czele innowacyjnych rozwiązań w technologii wodoru – projekt Unii Europejskiej

W całej Unii Europejskiej, aż dziesięć regionów, w tym również Podkarpacie, poszukuje możliwości zastosowania wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych. Działania te są podejmowane w ramach projektu Unlock, wspieranego przez Unię Europejską. W Rzeszowie odbyły się dzisiaj dyskusje na temat postępów i możliwości związanych z implementacją technologii wodorowej.

Wodór jest uważany za przyszłościowy surowiec energetyczny, który ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych. Główna różnica polega na tym, że wodór nie emituje szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla, co jest dużym atutem dla ochrony środowiska.

Wśród dziesięciu europejskich regionów, które aktywnie pracują nad technologiami wykorzystującymi wodór, znalazło się również Podkarpacie. Laboratorium Politechniki Rzeszowskiej prowadzi intensywne badania nad potencjalnym wykorzystaniem tego surowca w turbinach lotniczych. Badania te są realizowane pod egidą unijnego projektu Unlock.

Ale to nie jedyny sposób, w jaki wodór może zostać wykorzystany. Jest również planowana jego implementacja w transporcie miejskim. Miasto Rzeszów zamierza nabyć flotę 20 autobusów napędzanych wodorem i zbudować dedykowaną stację do ich tankowania.

Jednak pomimo wszystkich zalet wodoru, naukowcy podkreślają, że największym wyzwaniem dla tej technologii jest obecnie jej koszt. Ceny produkcji wodoru są obecnie wyższe niż koszty ekstrakcji paliw kopalnych, co stawia przed perspektywą jego powszechnej implementacji poważną barierę.