Rezultaty niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu

Dzięki 52,87 % głosów ze wszystkich oddanych na Podkarpaciu w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zwycięstwo przypadło partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Oficjalne wyniki głosowania w tym regionie zostały przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW). Na czele listy PiS znajdował się Daniel Obajtek, który uzyskał poparcie od 171 tys. 689 wyborców.

Drugie miejsce z wynikiem 23,73 % głosów zdobyła Koalicja Obywatelska. Liderka listy tej koalicji, Elżbieta Łukacijewska, otrzymała 115 tys. 324 głosów na terenie całego województwa. Wśród konkurencyjnych sił politycznych, trzecią pozycję zajął Konfederacja z wynikiem 15,23% głosów. Tomasz Buczek, jako lider Konfederacji, uzyskał poparcie od 51 tyś. 754 wyborców.

Mimo że Tomasz Buczek nie uzyskał mandatu do Parlamentu Europejskiego, wejdzie on do Sejmu, zastępując Grzegorza Brauna z Małopolski, który także startował w eurowyborach. Na czwartym miejscu wśród partii na Podkarpaciu uplasowała się Trzecia Droga, zdobywając 4,71 % głosów.

Wszystko wskazuje na to, że Bogdan Rzońca z PiS ma jeszcze szansę na zdobycie mandatu. Zdobył on 46 096 głosów i plasuje się na drugim miejscu w swojej partii. Łącznie, na Podkarpaciu o mandaty do Parlamentu Europejskiego ubiegało się 69 kandydatów z siedmiu różnych list wyborczych.

Frekwencja wyborcza na Podkarpaciu wyniosła 38,5 %. Wśród wszystkich głosujących, niewiele ponad 2 % postawiło krzyżyk obok nazwisk kandydatów Lewicy.