Podkarpackie Centrum Onkologii inwestuje w nowoczesny sprzęt do walki z nowotworami

W składzie wyposażenia Podkarpackiego Centrum Onkologii znajdującego się przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie pojawił się nowy aparat do radioterapii. Jest to urządzenie najnowszej generacji, które znajduje swoje zastosowanie w terapiach antynowotworowych.

Zakład Brachyterapii, który jest częścią struktury Podkarpackiego Centrum Onkologii, do tej pory korzystał z urządzenia mającego na swoim koncie 12 lat służby. Sytuacja uległa zmianie, kiedy to zakupiono aparat o nazwie Flexitron HDR – ang. High Dose Rate, czyli z użyciem źródła o wysokiej mocy dawki. Urządzenie dysponuje zaawansowaną technologią, co pozwala na niezwykle precyzyjne leczenie różnego rodzaju nowotworów.

Przemysław Kiełt, specjalista radioterapii onkologicznej i zarazem kierownik Zakładu Brachyterapii, wyjaśnił, że kluczowe dla skuteczności terapii jest zastosowanie izotopu irydu-192 jako źródła promieniowania. Zapewnia ono niezbędną dokładność napromieniania guzów. Funkcjonalność systemu, do której zalicza się zerową pozycję odniesienia źródła oraz metryczną numerację pozycji postoju, to gwarancja wysokiej dokładności i powtarzalności procedur. Dzięki temu lekarze mogą skupić się na zapewnieniu najwyższej jakości opieki pacjentom, mając pełne przekonanie o kontrolowaniu technicznych aspektów zabiegu.

Andrzej Sroka, rzecznik szpitala, podkreślił, że brachyterapia HDR z wykorzystaniem systemu Flexitron jest uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia niektórych typów nowotworów. Wśród nich znajdują się między innymi rak szyjki macicy, prostaty, piersi, skóry, a także w pewnych sytuacjach rak płuc i mózgu. Kontrola dawkowania promieniowania oraz jej precyzja służą maksymalizacji skuteczności terapii przy minimalizacji ryzyka uszkodzeń zdrowych tkanek. To pozwala pacjentom na korzystanie z terapii, która nie tylko zwiększa szanse na wyleczenie, ale również minimalizuje wpływ leczenia na ich życie codzienne.