Odkryj tajemnice rzeszowskiego zamku podczas dni otwartych

Turyści będą mieli okazję zwiedzić zamek w Rzeszowie w trzy wybrane weekendy: 17-18 czerwca, 15-16 lipca oraz 19-20 sierpnia. Aby uzyskać dostęp do jego wnętrza, konieczne będzie wcześniejsze odebranie bezpłatnej wejściówki w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej oddział Rzeszów, znajdującej się przy ulicy Słowackiego.

Grupy zwiedzających będą ograniczone do 15 osób. Każdemu zespołowi zostanie przydzielona jedna godzina na zapoznanie się z historią zamku. Wejścia będą następować o godzinach 12:00, 13:00, 14:00 i ostatnie o 15:00.

Zamek w Rzeszowie, obecnie pełniący funkcje sądu okręgowego, został zbudowany ponad sto lat temu na fundamentach dawnego Zamku Lubomirskich, którego początki sięgają XVI wieku. W przeszłości był rezydencją mieszkalną, przeobrażoną przez Austriaków w instytucję sądową i więzienną.

W trakcie zwiedzania uczestnicy będą mogli poznać dwie strony historii zamku. Przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oprowadzą ich po pierwszym piętrze, opowiadając o początkach budowli oraz jej przemianach za czasów cesarstwa austriackiego. Przybliżą również historię dwóch sal na drugim piętrze – dawnej sali balowej oraz kaplicy, o czym świadczy zachowane polichromie na suficie.

Drugą część zwiedzania poprowadzą historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, którzy z turystami zejdą do suteren zamku, gdzie znajduje się „Sala Pamięci”. Tam uczestnicy zostaną zapoznani z mroczniejszym okresem historii zamku, kiedy to był on niemieckim i później komunistycznym więzieniem. W latach 1944-1956 w zamkowych murach wykonano ponad 400 wyroków śmierci, w tym także na ponad 100 żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.