Minister edukacji Barbara Nowacka wizytuje Rzeszów i podkreśla znaczenie praktyki w szkolnictwie zawodowym

Rzeszów to miasto, które doskonale pokazuje jak efektywnie się kształcić w dziedzinie szkolnictwa zawodowego, szczególnie podkreślając wagę zdobywania konkretnych umiejętności i praktycznego aspektu nauki. Barbara Nowacka, Minister Edukacji, podczas swojej wizyty w Centrum Kształcenia Zawodowego, zwróciła uwagę na te aspekty podczas podsumowania projektu ” Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”. Projekt ten umożliwił uczniom techników i szkół branżowych praktyczne zdobycie doświadczenia w rzeczywistych zakładach pracy oraz specjalistycznie wyposażonych pracowniach już na etapie szkolnym.

To właśnie jedna z takich pracowni, która została utworzona dzięki inicjatywie rzeszowskiego programu edukacyjnego. Z jej oferty korzystają m.in. przyszli mechatronicy. Zgodnie z opinią zarówno uczniów, jak i ich nauczycieli, pomimo istotności teorii w kontekście przyszłego zawodu, praktyka odgrywa najważniejszą rolę. Dodatkową pomocą jest nowoczesne wyposażenie pracowni.

Podczas wizyty Piotr Błoniarz, nauczyciel zawodowy podkreślił: „Bardzo była potrzebna i tutaj uczniowie rozwijają się w automatyce mechatronicznej, spełnia swoje zadania”. Barbara Nowacka zaszczyła swoją obecnością tę pracownię podczas swej wizyty w Centrum Kształcenia Zawodowego. Miała okazję prowadzić rozmowy z nauczycielami oraz studentami, którzy na co dzień korzystają z dobrodziejstw tej pracowni.

Minister edukacji wskazała również na ogromny potencjał szkolnictwa branżowego w Polsce. Zauważyła jednak, że rynek edukacyjny musi szybko dostosowywać się do zmian na rynku pracy, gdzie stare zawody zanikają, a pojawiają się nowe specjalizacje. Podkreślała, że przyszłość to zawody związane z automatyką, robotyką czy mechatroniką. W jej przekonaniu, praktyka – tak jak to jest realizowane w Rzeszowie – przynosi już wymierne efekty. Podobny kierunek powinno podążać szkolnictwo zawodowe na terenie całego kraju.