Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego staje się domem dla podziemnych wydawnictw czasu PRL

Przez nieco mniej niż dwa lata, Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego (BUR) przekształciła się w schronienie dla znaczącej kolekcji podziemnej prasy, która była publikowana przez ruchy demokratyczne i związek „Solidarność” w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Inicjatywa ta narodziła się z ciekawości jednego z pracowników biblioteki – Bartłomieja Motyki.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się od prostej kwestii, którą Motyka postawił swojemu szefowi – czy w archiwum zgromadzone są jakiekolwiek wydania prasy podziemnej. W odpowiedzi skierowano go na czwarte piętro budynku BUR, gdzie konserwowane były długofalowo zapomniane zbiory, które zostały przekazane bibliotece wiele lat temu. Po dokładnym przeanalizowaniu tych materiałów, Motyka zidentyfikował 230 tytułów prasy drugiego obiegu.

„Pomyślałem sobie potem, czy jest możliwe rozszerzenie tego zbioru”, opowiada Bartłomiej Motyka. „Zadzwoniłem do Regionu Rzeszowskiego Solidarności i zacząłem wysyłać wiadomości e-mail do różnych instytucji w kraju”.

Plan Biblioteki na utworzenie kolekcji nielegalnej prasy był tematem artykułu opublikowanego na portalu nowiny24 w styczniu ubiegłego roku. Reakcją na ten artykuł były liczne oferty od darczyńców, którzy posiadali czasopisma wydawane przez rzeszowską Solidarność, w tym od byłego działacza – Mariana Irzyka.

Od momentu publikacji tego artykułu, Motyce udało się skompletować wiele egzemplarzy podziemnej prasy. Bibliografia prasy podziemnej w Polsce komunistycznej, która powstała na przełomie lat 2000, informuje o istnieniu aż 4 tys. tytułów. Naukowcom udało się dotrzeć do ponad 3 tys. tytułów.