Gabloty z papierowymi rozkładami jazdy autobusów mogą zniknąć z rzeszowskich przystanków

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Rzeszowie, w ramach próby modernizacji, od miesięcy analizuje możliwość zastąpienia tradycyjnych gablot z papierowymi rozkładami jazdy autobusów, nowoczesnymi elektronicznymi wyświetlaczami. W planach jest całkowita eliminacja papierowych rozkładów na korzyść bardziej zaawansowanej technologii.

Eksperyment przeprowadzany jest obecnie na dwóch wybranych przystankach miejskich: przy Alei Piłsudskiego, gdzie przystanek znajduje się w pobliżu Galerii Rzeszów oraz na ulicy Lisa-Kuli, gdzie mieści się Outlet Graffica. Każdy z tych przystanków wyposażony jest w inny typ ekranu elektronicznego – przy Galerii Rzeszów funkcjonuje e-papier stworzony przez firmę Seedia, natomiast na ulicy Lisa-Kuli zainstalowany jest system OLED firmy ML System, znany z produkcji telewizorów. Wyświetlacze OLED stanowią samodzielne źródło światła i nie potrzebują dodatkowego podświetlenia.

Zaletą nowych elektronicznych tablic jest ich czytelność, która znacznie przewyższa standardem papierowe gabloty. Jeśli testowanie e-rozkładów, które potrwa do końca bieżących wakacji, przyniesie pozytywne wyniki i pasażerowie MPK przystosują się do nowego rozwiązania, planowane jest rozwinięcie inicjatywy na kolejne przystanki.

Wprowadzenie e-rozkładów to nie tylko kwestia poprawy czytelności ale również skrócenia czasu wprowadzania zmian odjazdów autobusów. Jak mówi Łukasz Dziągwa, wicedyrektor ZTM Rzeszów, tradycyjna zmiana rozkładu nawet tylko dla trzech linii zajmuje kilka dni. Wymaga ona dojazdu do odległych przystanków, których jest około 800 – 600 z nich znajduje się w granicach miasta. Cały proces, łącznie ze zdjęciem starych rozkładów, trwa dwa tygodnie.