Politechnika Rzeszowska otrzymuje śmigłowiec W-3 Sokół od PZL Świdnik do celów edukacyjnych

Politechnika Rzeszowska stała się nowym właścicielem śmigłowca W-3 Sokół, który został przekazany przez firmę PZL Świdnik. Ta wielozadaniowa maszyna powstała w Polsce i będzie teraz służyć jako narzędzie edukacyjne dla studentów uczących się na kierunkach lotniczych, szczególnie na specjalności dotyczącej śmigłowców.

Śmigłowiec W-3 Sokół to produkt polski, zaprojektowany i wyprodukowany przez PZL Świdnik. Jest on używany zarówno przez siły zbrojne, jak i w lotnictwie cywilnym. To wielofunkcyjne urządzenie jest chlubą polskiego lotnictwa.

Model przekazany do Politechniki Rzeszowskiej jest już 30-letni. Do niedawna był używany na terenie Hiszpanii, ale został wycofany z eksploatacji. Jak wyjaśnia Tomasz Bilski, dyrektor działu projektowego w PZL Świdnik, wiele elementów w tym śmigłowcu osiągnęło swój limit użytkowania. Bilski, który jest również absolwentem politechniki, ma nadzieję, że praktyczne doświadczenie zdobyte dzięki temu śmigłowcowi pozwoli studentom na rozszerzenie swojej wiedzy inżynierskiej, co przyczyni się do tworzenia lepszych inżynierów w przyszłości.

Śmigłowiec został umieszczony pod opieką Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Jak zaznacza dr hab. inż. Andrzej Majka, profesor PRz i kierownik katedry, maszyna będzie głównie służyć studentom specjalizującym się w śmigłowcach, ale również w samolotach i silnikach lotniczych. Profesor Majka podkreśla, że konstrukcja śmigłowca ma wiele wspólnego z konstrukcją samolotu, ale posiada również pewne specyficzne cechy. Zrozumienie interdyscyplinarnych zagadnień, takich jak montaż silnika lotniczego w śmigłowcu czy przenoszenie napędu na wirniki, jest kluczowe dla pełnego zrozumienia tej specjalności.