80. rocznica mordu rodziny Ulmów – symbolu polskiej solidarności podczas II wojny światowej

Dzień 24 marca 2019 roku znaczył osiemdziesiątą rocznicę jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w polskiej historii – masakry rodziny Ulmów, która miała miejsce w Markowej. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swoich dzieci, w tym jednym jeszcze nienarodzonym, oraz ośmioma ukrywanymi przez nich Żydami zostali bestialsko zamordowani. Wśród ukrywanych osób byli Saul Goldman i jego czterech synów, dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana – Gołda Grünfeld i Lea Didner wraz z małą córeczką. Polacy pamiętają ten dzień wspominając Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej.

Polskie Radio Rzeszów uczciło to godne pamięci wydarzenie poprzez organizację spotkania w Muzeum Polaków Ratujących Żydów imiena Rodziny Ulmów znajdującym się w Markowej. Wykorzystując tę okazję, przeprowadzono rozmowy z osobami, które czerpią inspirację do pielęgnowania wspomnień o Polakach oferujących pomoc żydowskiej społeczności podczas II wojny światowej, z tragicznych wydarzeń sprzed lat.

Od chwili, kiedy członkowie rodziny Ulmów zostali ogłoszeni błogosławionymi, poza granicami Polski wzrosło uznanie i świadomość tego, co naprawdę działo się w naszym kraju podczas II wojny światowej.