Unikalne prace Andy’ego Warhola w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Wszyscy entuzjaści sztuki powinni skierować swoje kroki do Rzeszowa, gdzie w lokalnym Muzeum Okręgowym prezentowane są dzieła niesławnego mistrza pop-artu, Andy’ego Warhola. Wyjątkowe prace artysty zostały przekazane do Rzeszowa prosto z instytucji na Słowacji, w Medzilaborcach, która poświęca swą działalność odkrywaniu i promowaniu twórczości Warhola.

Oglądający mają możliwość podziwiania nie tylko ikonicznych portretów Marilyn Monroe wykonanych przez Warhola, ale również zanurzyć się w pełne kontekstu filmy, zdjęcia, a nawet rodzinne pamiątki i dokumenty związane z życiem tego wybitnego artysty XX wieku.

Znany jest fakt, że twórczość Warhola niejednokrotnie budziła mieszane uczucia. Dla jednych osiągnięcia artysty były synonimem kiczu, natomiast inni dostrzegali w nim genialnego innowatora, który potrafił przełamać dotychczasowe granice malarstwa. Urodzony w Pittsburghu Warhol, pochodził z rodziny imigranckiej – jego rodzice przybyli do Stanów Zjednoczonych z małej wioski Mikowa, zlokalizowanej blisko Dukli, po stronie Słowacji.

Artysta od najmłodszych lat wykazywał się wyjątkowym talentem, a zanim odkrył technikę sitodruku i zaczął tworzyć swoje charakterystyczne seryjne powielania, zajmował się m.in. projektowaniem wnętrz oraz ilustrowaniem czasopism.

Warhol, inspirowany reklamą i kulturą masową, potrafił przekształcić codzienne, na pozór nieciekawe rzeczy w sztukę pełną barw, odwagi i kontrowersji. Zasłużoną sławę zdobył w latach 60. XX wieku, stając się jednym z największych artystów swoich czasów.