Wsparcie finansowe z Tajwanu dla najmłodszych mieszkańców Rzeszowa

Tajwański rząd zdecydował się przekazać miastu Rzeszów darowiznę o wartości 400 tys. dolarów USA, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 1,6 mln. Prezydent miasta, Konrad Fijołek, poinformował, że te środki zostaną skierowane na cele służące dobrobytowi najmłodszej części populacji Rzeszowa.

Umowa dotycząca tej hojnej darowizny została sfinalizowana przez przedstawicieli Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Warszawie oraz miasto Rzeszów. Jak podaje ratusz, planuje się wykorzystać te fundusze na szereg celów. Należą do nich zakup 35 zestawów do wirtualnej pracowni, remont oraz ulepszenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej znajdującej się przy ul. Rejtana, a także zakup sprzętu komputerowego dla administracji miejskiej.

Rzeszów od wielu lat utrzymuje bliskie powiązania z Tajwanem – jest to widoczne przede wszystkim podczas corocznej konferencji Smart City Summit & Expo organizowanej w Tajpej. Udział przedstawicieli Rzeszowa w konferencji jest finansowany przez Tajwański Fundusz Międzynarodowej Współpracy i Rozwoju.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreślił, że środki z darowizny będą dedykowane najmłodszym mieszkańcom miasta, zarówno Polakom, jak i Ukraińcom. Wskazał na zestawy VR jako przykład narzędzi edukacyjnych, które będą wykorzystywane podczas lekcji. Podkreślił także, że wsparcie psychologiczne dla młodych ludzi jest obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed polskimi miastami.

Po wybuchu konfliktu na Ukrainie, do Rzeszowa trafiło około 100 tys. uchodźców. Obecnie w stolicy Podkarpacia żyje około 35 tys. obywateli ukraińskich.